Forskel mellem versioner af "Klomarken 34"
Bjørnen (diskussion | bidrag) m (Text replace - "Mortensnogelse (klub)|Mortensnogelse" to "Mortensnogelse Idræt") |
Bjørnen (diskussion | bidrag) m |
||
(5 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 9: | Linje 9: | ||
For første gang kom [[Årets Spiller i Klomarken]] fra en anden liga: Angriberen [[Bo Rombarldowski]], som før sæsonen skiftede fra [[Sanig FK]] til baringske [[SpVgg. Sönig]]. | For første gang kom [[Årets Spiller i Klomarken]] fra en anden liga: Angriberen [[Bo Rombarldowski]], som før sæsonen skiftede fra [[Sanig FK]] til baringske [[SpVgg. Sönig]]. | ||
− | |||
===1.division=== | ===1.division=== | ||
{| | {| | ||
Linje 59: | Linje 58: | ||
<li>[[Bertha Grønde]] | <li>[[Bertha Grønde]] | ||
<li>[[Skovhøj IF]] | <li>[[Skovhøj IF]] | ||
− | <li>[[Bock/Skovhøj]] | + | <li>[[Olympia Bock/Skovhøj]] |
<li>[[Nashings fS]] | <li>[[Nashings fS]] | ||
<li>[[Brødmølle BK]] | <li>[[Brødmølle BK]] | ||
Linje 92: | Linje 91: | ||
<li>[[Veronica Kroby]] | <li>[[Veronica Kroby]] | ||
<li>[[Kroby GF]] (N) | <li>[[Kroby GF]] (N) | ||
− | <li>[[Hanebæk | + | <li>[[Hanebæk BK]] |
<li>[[Dommelgård SK]] (N) | <li>[[Dommelgård SK]] (N) | ||
</ol></ul> | </ol></ul> | ||
|<ul><ol><h4>Kreds 2</h4> | |<ul><ol><h4>Kreds 2</h4> | ||
− | <li>[[Rødsø | + | <li>[[Rødsø Sejlklub]] ↑ |
<li>[[FSK Tråelse]] (N) <small>kval.nr.4⇒</small> • | <li>[[FSK Tråelse]] (N) <small>kval.nr.4⇒</small> • | ||
<li>[[Nymose-Ruppelse IF]] | <li>[[Nymose-Ruppelse IF]] | ||
Linje 122: | Linje 121: | ||
<li>[[Mortensnogelse Idræt]] | <li>[[Mortensnogelse Idræt]] | ||
<li>[[Sørensens BK Nogelse]] | <li>[[Sørensens BK Nogelse]] | ||
− | <li>[[ | + | <li>[[Store Kirkeby Skytteklub]] |
<li>[[Endrup Fritidslaug]] | <li>[[Endrup Fritidslaug]] | ||
<li>[[Hestø Stadion]] | <li>[[Hestø Stadion]] | ||
Linje 148: | Linje 147: | ||
<li>[[FF Torvning]] | <li>[[FF Torvning]] | ||
<li>[[Kiserup IF]] | <li>[[Kiserup IF]] | ||
− | <li>[[Andebjerg | + | <li>[[Andebjerg B 23]] |
<li>[[Nyrupøre Rødderne]] | <li>[[Nyrupøre Rødderne]] | ||
<li>[[Strøet 25]] | <li>[[Strøet 25]] |
Nuværende version fra 11. jun 2023, 21:57
Det 17. officielle fodboldmesterskab og den 10. officielle pokalturnering i Klomarken.
Lige så uventet FK Tinks første titel var sidste år, lige så uventet var det, at klubben rent faktisk formåede at forsvare titlen i år. Også de to andre medaljetagere var de samme som året før, blot i omvendt rækkefølge: sølv til Koleraine Nogelse og bronze til OL Skovly.
De to hovedstadsklubber IF Kroby og Krobys fB kæmpede mod nedrykning. Sidstnævnte tabte både denne duel og pokalfinalen — OL Skovly tog trofæet selvom KfB var foran efter blot otte minutter.
I alt deltog 112 klubber i den kloske liga.
For første gang kom Årets Spiller i Klomarken fra en anden liga: Angriberen Bo Rombarldowski, som før sæsonen skiftede fra Sanig FK til baringske SpVgg. Sönig.
Indholdsfortegnelse
1.division
|
2.division
Kreds 2 |
3.division
Kreds 1 |
Klubpokalen
Ottendedelsfinaler | |
Sinnas 20 – B 29 Hasted | 8:0 |
IF Kroby – Koleraine Nogelse | 2:0 |
Krobys fB – FK Tink | 4:0 |
OL Skovly – IS Nogelse | 5:1 |
BK Osting – Nistrup ISF | 5:1 |
SF Vingby – Chang Nistrup | 3:0 |
Roda Strøet – FK Strøet | 4:0 |
Sanig FK (P) – Truå fB | 1:3 |
Kvartfinaler | |
IF Kroby – Sinnas 20 | 2:0 |
BK Osting – OL Skovly | 0:6 |
Truå fB – SF Vingby | 3:2 |
Roda Strøet – Krobys fB | 1:5 |
Semifinaler | |
IF Kroby – Krobys fB | 0:1 |
OL Skovly – Truå fB | 3:0 |
Finale
i BringOL Skovly – Krobys fB 4:2 (3:1)
OLS: Atosioso — Kurt Bäcker — Jeppe Boes, Lasse Ewald, Jean Bontempini — Nikolai Øbergh, Kasper Lemvig, Niels Skovmand (46. Anders Romholt) — Luc Salentini, Hugo Enevoldsen, Lasse Jepsen (74. Hans Jensen). Otto Sonder.
KfB: Karl Römer — Peder Skrant — Roland Jensen, Samuel Svikkenberg, Zlatko Avarac — Anders Lindgren (46. Karl Orelev), Dusan Rovic (52. Peter Saltberg), Brian Plouborg, Calle Bruun — Claes Andersen, Ole Vejseby. Jochum Adamsen.
0:1 Claes Andersen (8.), 1:1 Luc Salentini (22.), 2:1 Kurt Bäcker (23.), 3:1 Hugo Enevoldsen (25.), 3:2 Peder Skrant (49.), 4:2 Luc Salentini (85.)
Dommer: Mikkel Olling
Gule: Jeppe Boes, Luc Salentini — Peder Skrant
Rødt: Brian Plouborg (53. for at true dommeren)
Slutstillinger i Klomarken | |
---|---|
Generelt om Klomarkens 1.division | |
18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · 37 · 38 · 39 · 40 |
Klubturneringer i Miseira sæson 34 | |
---|---|
Nick Bobson Cup · Plinten 33-34 · Plinten 34-35 | |
Oversigt · Arnytrace · Baringers Land · Collo · Coslavijask · Klomarken · Käpumman · Laran · Lord-Terrier-Land · Mõevalos · Molszari · Nolaere · Szogoz · Wevey · “Four C” |